2017 Poulan Pro PR725Y22RHP
Call or Click for Quote
Apply for financing
Get in Touch
    Description
    2017 Poulan Pro PR725Y22RHP
    Equipped with a powerful, high performance Briggs & Stratton 163 cc 725 EXI Series engine with ReadyStart, the Poulan Pro PR725Y22RHP gets to work fast. There's no priming or choke required, and it's guaranteed to start with no more than two pulls. It's also equipped with Just Check and Add technology for a clean-running engine that never requires oil changes, so there's no mess, and no disposal. Just check oil and add more if needed. With power-assisted front-wheel-drive (FWD) transmission, variable speed control, and a durable, multi-function, 22" steel cutting deck, it's capable of side discharging, mulching, and rear bagging with no tools required to change modes. There are plenty of bells and whistles with this powerful workhorse, like easy-rolling, over-sized 12" rear wheels that make it super-easy to maneuver; comfortable, rubber-padded bail; nine quick-adjust cutting height positions; three handle adjustment positions; and a built-in water hose connector for quick, simple clean-up under the cutting deck.
    Features may include:
    • Cutting width: 22 in