2026 Kubota ZG222A-48
Call or Click for Quote
Apply for financing
Get in Touch
    Description
    2026 Kubota ZG222
    ZG222
    Features May Include:
    Choice of Kubota Engine
    Operator Comfort
    • Spacious operator deck has an uncluttered floorboard to give you ample legroom
    • Cup holder
    • Foldable ROPS to ensure operator safety
    Flexible Cover
    High-performance HST transmission
    Easy Maintenance
    • For routine maintenance like adding oil, simply lift the hood
    • Seat panel lifts up for easy access to the HST
    • Optional maintenance lift
    Pro Commercial Mower Deck*
    • Featuring a heavy-duty, Pro Commercial mower deck designed to maximize cutting performance. The 6” deep, double V-belt decks feature a unique baffling system that improves airflow to discharge grass clippings, and an anti-overflow system that reduces grass spillage and helps give lawns that well-manicured look.
    Info
    Industry
    Agriculture
    Make
    Kubota
    Model
    ZG222A-48
    Trim
    Base
    Year
    2026
    MSRP
    N/A
    Category
    Lawn Mower
    Subcategory
    Zero-Turn
    Specs
    Cutting Width
    48 in
    Fuel Type
    Gasoline
    Clutch
    Hydraulic independent PTO clutch with wet multi-disk
    Length
    82.5 in
    Wheelbase
    51.0 in
    Brakes
    Type: Wet multi-disk | PTO: Wet single-disk
    Alternator
    13.4 A @ 12 V
    Notes
    Cutting Height
    1.0 in – 5.0 in ¼-in increments
    Fuel Capacity
    7.1 gal
    Engine
    Model: Kubota KGZ770-E2-MA3 | Stop System: Key stop
    Displacement
    46.9 cu in
    Blades
    Number of Blades: 3 | Blade Tip Speed: 17,000 fpm
    Width
    With Mower: 61.1 in | Without Mower: 47.7 in
    Starter
    Key switch
    Engine Type
    Gasoline, air-cooled V-Twin with Heavy-Duty Canister Air Filter
    Power/Horsepower
    Gross Power at 3600 rpm: 21.1 hp
    Transmission
    Type: 2-HST w/ gear reduction
    Deck Size
    Depth: 6.0 in | Steel Thickness: 0.15 in
    Height
    ROPS Upright: 69.9 in | ROPS Folded: 52.8 in
    Weight
    1168 lbs
    Tires
    Front Tread: 34.3 in | Rear Tread: 36.6 in | Front Size: 13 × 5.0-6 pneumatic | Rear Size: 23 × 10.5-12
    Battery
    U1L-10 (12 V, RC: 22 min., CCA: 300, CA: 365)