2026 Kubota Z726XKW-2-60
Call or Click for Quote
Apply for financing
Get in Touch
    Description
    2026 Kubota Z726XKW-2-60
    Info
    Industry
    Agriculture
    Make
    Kubota
    Model
    Z726XKW-2-60
    Trim
    Base
    Year
    2026
    MSRP
    N/A
    Category
    Lawn Mower
    Subcategory
    Zero-Turn
    Specs
    Cutting Width
    60 in
    Fuel Type
    Gasoline
    Clutch
    Electromagnetic Clutch
    Length
    83.9 in
    Wheelbase
    50.9 in
    Brakes
    Type: Drum disks, foot applied, released | PTO Brake: Dry Disc | Parking Brake: Foot Pedal
    Notes
    Cutting Height
    1.0 in - 5.0 in
    Fuel Capacity
    11.6 gal
    Engine
    Kubota Model Number: GH860V | Manufacture: Kawasaki® | Stop System: Key Stop
    Displacement
    52.0 cu. in.
    Blades
    Number of Blades: 3 | Blade Tip Speed: 18600 fpm
    Width
    With Mower: 73.8 in | Without Mower: 54.7 in
    Electrical
    Generator Capacity: 15A
    Starter
    Key Switch
    Seats
    21.2 in high back seat with "Premium Adjustable Suspension", 3 in vertical and 6 in front to back travel
    Engine Type
    Gasoline, air-cooled V-Twin
    Power/Horsepower
    25.5 hp
    Transmission
    Parker® HTG14 Transmissions | System: 2 HST-2 G rotor type
    Deck Size
    Depth: 6.0 in | Steel Thickness: 8 Ga
    Height
    ROPS Upright: 70.1 in | ROPS Folded: 48.6 in
    Weight
    1235 lbs
    Tires
    Front Tread: 37.6 in | Rear Tread: 42.6 in | Front Size: 13 × 6.5 – 6 Flat Free | Rear Size: 24 × 12 – 12
    Battery
    U1 (12V, RC: 45min, CCA: 300, CA: 410)