2026 Kubota Z723KH-48
Call or Click for Quote
Apply for financing
Get in Touch
    Description
    2026 Kubota Z723KH-48
    Info
    Industry
    Agriculture
    Make
    Kubota
    Model
    Z723KH-48
    Trim
    Base
    Year
    2026
    MSRP
    N/A
    Category
    Lawn Mower
    Subcategory
    Zero-Turn
    Specs
    Cutting Width
    48 in
    Fuel Type
    Gasoline
    Clutch
    Electromagnetic Clutch
    Length
    83.9 in
    Wheelbase
    50.9 in
    Brakes
    Type: Drum disks, foot applied, released | PTO: Dry disc
    Notes
    Cutting Height
    1.0 in. - 5.0 in. 1/4 in. increments
    Fuel Capacity
    11.6 gal
    Engine
    Model: GH680V | Stop System: Key stop
    Displacement
    42 cu. in.
    Lubrication System
    Blades
    Number of Blades: 3 | Blade Tip Speed: 18600 fpm
    Width
    With Mower: 61.3 in | Without Mower: 50.4 in
    Electrical
    Generator: 15A
    Starter
    Key Switch
    Seats
    21.2 in high back seat with "Premium Adjustable Suspension", 3 in vertical and 6 in front to back travel
    Engine Type
    Gasoline, air-cooled V-Twin
    Power/Horsepower
    22.5 hp
    Transmission
    Parker HTG14 | System: 2 HST-2 G rotor type
    Deck Size
    Depth: 6.0 in | Steel Thickness: 8 Ga
    Height
    ROPS Upright: 69.9 in | ROPS Folded: 48.3 in
    Weight
    1212.4 lbs
    Tires
    Front Tread: 37.6 in | Rear Tread: 40.2 in | Front Size: 13 × 5.0 – 6 Non flat | Rear Size: 24 × 9.5 – 12
    Battery
    U1 (12V, RC: 45min, CCA: 300, CA: 410)