2026 Kubota Z422KWT-60
Call or Click for Quote
Apply for financing
Get in Touch
    Description
    2026 Kubota Z422KWT-60
    Info
    Industry
    Agriculture
    Make
    Kubota
    Model
    Z422KWT-60
    Trim
    Base
    Year
    2026
    MSRP
    N/A
    Category
    Lawn Mower
    Subcategory
    Zero-Turn
    Specs
    Cutting Width
    60 in
    Fuel Type
    Gasoline
    Clutch
    Electric
    Length
    80.9 in
    Wheelbase
    49.4 in
    Brakes
    System: Cog style parking lock / Foot pedal | PTO: Dry disc
    Notes
    Speed Control: 2 Hand Levers | Forward Speed: 0 mph – 10.0 mph | Reverse Speed: 0 mph – 5.0 mph | Mower Deck Model: RCK60P-400Z | Mower Deck Type: Side discharge | Mower Lift System: Mechanical / Foot pedal (right front) | Belt Type: Single V-groove belt | Anti Scalp Roller: Rigid | Mounting System: Parallel linkage | Hour Meter: Standard | Fuel Gauge: Sight window | Spindles: 1.25 in shaft diameter with cast aluminum and sealed bearings
    Cutting Height
    1.5 in - 5.0 in with 0.25 in increments
    Fuel Capacity
    6.8 gal
    Engine
    Model: GH7301V | Manufacturer: Kawasaki FS series
    Displacement
    44.3 cu.in.
    Blades
    Number Of Blades: 3 | Blade Tip Speed: 18300 fpm
    Width
    With Mower: 73.6 in | Without Mower: 54.2 in
    Electrical
    Generator: 15A
    Starter
    Key
    Seats
    22 inch high back seat with 3 inch stroke suspension and 4 inch slide adjustment
    Engine Type
    Carburated Air cooled 2 cylinders gasoline engine
    Power/Horsepower
    Engine Gross Power: 24.0 hp
    Transmission
    Hydro-Gear® Commercial ZT-3600® 2-HST w/ Gear reduction (Independent)
    Deck Size
    Depth: 5.0 in | Steel Thickness: 0.135 in
    Height
    ROPS Upright: 69.8 in | ROPS Folded: 49.8 in
    Weight
    954 lbs
    Tires
    Front Tread: 37.2 in | Rear Tread: 42.1 in | Front Size: 13 × 6.5-6 Smooth pneumatic | Rear Size: 24 × 12-14 Low profile tire
    Battery
    U1 (12V, RC : 45min, CCA : 300, CA : 410)