2026 Kubota T2290KW-42
Call or Click for Quote
Apply for financing
Get in Touch
    Description
    2026 Kubota T2290KW-42
    Info
    Industry
    Agriculture
    Make
    Kubota
    Model
    T2290KW-42
    Trim
    Base
    Year
    2026
    MSRP
    N/A
    Category
    Lawn Mower
    Subcategory
    Riding
    Specs
    Cutting Width
    42 in
    Fuel Type
    Gasoline
    Clutch
    Electric Clutch
    Length
    74.8 in
    Wheelbase
    51.0 in
    Ground Clearance
    140 in
    Brakes
    Parking: Disc brake / Foot pedal | PTO: Dry Disc
    Notes
    Cutting Height
    1.0 in - 4.0 in, 1/4 in Increment
    Fuel Capacity
    3.6 gal
    Engine
    Model: GH739V-3 | Stop System: Key Stop
    Displacement
    44.3 cu in
    Blades
    Number of Blades: 2
    Width
    With Mower: 54.8 in | Without Mower: 39.8 in
    Turning Radius
    14 in
    Electrical
    Generator Capacity: 15 amp
    Starter
    Key switch
    Seats
    Deluxe high back seat with armrest and suspension
    Fuel System
    Engine Type
    Gross: 21.5 hp
    Power/Horsepower
    Air cooled 2 cylinders gasoline engine
    Deck Size
    Depth: 4.5 in | Steel Thickness: 0.118 in
    Height
    51.6 in
    Weight
    622 lbs
    Tires
    Front Tread: 32.1 in | Rear Tread: 29.9 in | Front Size: 15 x 6.0 - 8 | Rear Size: 20 x 10.0 - 10
    Battery
    U1 (12V, RC:45min, CCA:300, CA:410)