2025 Ironcraft X-treme Piston Motor Brush Cutter TRBC1727-60 60"
Call or Click for Quote
Apply for financing
Get in Touch
    Description
    Our X-treme Brush Cutter is an ideal attachment for tough clearing applications. The cutter comes in a 60” , 72” or 78″ cutting width. It is equipped with bidirectional blades, powered by a high torque direct drive piston motor and bearing housing. We offer flows of 17–27 gpm, 27-35 gpm and 30–48 gpm. The one year warranty does not cover the blades or hoses.
    Info
    Industry
    Agriculture
    Make
    Ironcraft
    Model
    X-treme Piston Motor Brush Cutter TRBC1727-60
    Trim
    60"
    Year
    2025
    MSRP
    N/A
    Category
    Implement / Attachment
    Subcategory
    Brush Cutter
    Specs
    Engine
    Motor: Piston Motor
    Notes
    Case Drain: Required | Flow Requirement (GPM): 17-27 GPM | Skid Shoes: Replaceable | Teeth: No
    Cutting Width
    Blades
    Number Of: 3 | 5/8" AR400 Non-Welded
    Weight
    1151 LBS
    Cutting Height
    Capacity: 7"